Lider w MLM to taka osoba, która uosabia wszystkie dobre cechy tego modelu pracy. To ktoś, kto nie tylko tworzy struktury, ale potrafi z nimi również skutecznie pracować – tak, by każdy członek zespołu mógł osiągnąć własne cele i rozwijać się. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, prawda? Sama już od 15 lat pracuję w marketingu sieciowym i wiem, że bycie dobrym liderem to dla wielu wyzwanie.

Pierwsze, o czym warto pamiętać, kiedy chcesz zostać Liderem dla innych w strukturach nieformalnych – a w marketingu sieciowym taką właśnie strukturę budujesz – to że zapraszając innych do swojego zespołu, stajesz się przewodnikiem, nauczycielem. Masz być dla tych osób wsparciem. Nawet jeśli wpiszesz do swoich struktur dziesiątki czy nawet setki osób, ale nie włożysz określonej pracy, może zostaniesz Liderem… ale wirtualnym. Osiągniesz tytuł w planie marketingowym, więc staniesz się liderem z nadania. A cały sekret tkwi w tym, by stać się Liderem.

Kim jest Lider? To kluczowe pytanie… A może Twoja odpowiedz będzie tu kluczowa. 

Zastanów się nad tym przez chwilę. Jakie cechy ma osoba, która dla Ciebie jest Liderem?

Poznaj 3 elementy, które mogą Ci pomóc stać się prawdziwym Liderem. Liderem-Przywódcą, dla ludzi i z ludźmi.

Weź odpowiedzialność za swoich ludzi

Gdy wprowadzasz do zespołu nowe osoby,  one bardzo często nie wiedzą, o co chodzi w tym całym MLM. Świeży dystrybutor niewiele jeszcze potrafi, może czuć się zagubiony w gąszczu produktów i możliwości biznesowych. Pamiętasz, jak to było u Ciebie na początku? Pracując z nową osobą przypominaj sobie za każdym razem, jak to było, kiedy stawiałeś pierwsze kroki w tym biznesie – nawet, jeśli teraz Twoje doświadczenie jest jeszcze niewielkie. Jeśli działasz choćby miesiąc, trzy miesiące, a może rok, pamiętaj, że to zawsze będzie dłużej od osoby, która właśnie zaczyna.

Na początek weź odpowiedzialność za wyniki  swoich nowych osób. Nie mam tu na myśli: pracuj za nich, bo bierzesz za nich odpowiedzialność. Daj wędkę i nauczyć łowić ryby. Twoim zadaniem jest przeprowadzenie nowego dystrybutora przez te pierwsze tygodnie krok po kroku – nie mów jak to robić, pokaż to.

Musisz pamiętać, że sukces Twojego zespołu przełoży się na Twój sukces – to istota marketingu sieciowego. Siła leży w grupie, a Ty jako jej dowódca masz ogromną moc nauczania, inspirowania i motywowania innych.

Wykorzystaj to !

Lider w MLM - Magdalena Szewczuk

Bądź przykładem dla innych

Powiedzenie, że przykład idzie z góry, ma zastosowanie także w branży marketingu relacji. Twój zespół bacznie Cię obserwuje, a następnie naśladuje Twoje działania. Swoją postawą, nastawieniem i czynami powinieneś więc dawać dobry przykład. Jeśli chcesz, żeby członkowie teamu aktywniej pozyskiwali nowych przedstawicieli, sam także nie zapominaj o rekrutacji. Jeżeli oczekujesz większego zaangażowania w rozwój kompetencji, najpierw zabierz się za poszerzanie własnych umiejętności.

Gdy rzucasz słowa bez pokrycia, tracisz w oczach innych. Jako lider (i jako człowiek) powinieneś zachować spójność na linii myśli-słowa-czyny. Inaczej nigdy nie będziesz naprawdę skuteczny.

Celebruj indywidualność i świętuj sukcesy

Bo przecież wszyscy mamy unikalne predyspozycje, cechy charakteru i umiejętności. Dobry lider właśnie na nich skupia się w pracy ze swoim zespołem. Nie zmusza do budowania struktur kogoś, kto chciałby tylko sprzedawać i nie nakłania do pracy w nienaturalnym dla danej osobie tempie. Prawdziwy sukces odniesiesz wtedy, kiedy własne ego schowasz do kieszeni i postawisz na istotę marketingu sieciowego, czyli relacje międzyludzkie.

Poznawaj więc swoich współpracowników i spraw, by dobrze czuli się w Twoim zespole. Jeśli dostrzeżesz w nich indywidualne talenty, a następnie wydobędziesz je na światło dzienne – będziesz mógł nazwać się Liderem przez duże L.

Nie zapominaj też o tym, żeby docenić nawet małe sukcesy Twojego zespołu. Świeżo upieczony dystrybutor wreszcie się przełamał i samodzielnie przeprowadził prezentację? Super, zasłużył na pochwałę! Nowa dziewczyna w Twojej strukturze właśnie wprowadziła swoją dziesiątą osobę? Jest co świętować!

Jeżeli potrafisz cieszyć się z sukcesów innych, zyskasz ich lojalność i zaufanie. Zbudujesz świetną atmosferę w teamie i zachęcisz do dalszej pracy. W końcu każdy z nas lubi czuć się doceniony, prawda? Pamiętaj tylko, żeby być przy tym uczciwym. Nie rzucaj fałszywych komplementów tylko po to, żeby kogoś zmotywować. To nigdy nie działa dobrze na dłuższą metę. Ale za to szczery entuzjazm na wieść o osiągnięciach Twoich współpracowników może zdziałać cuda!

A kim dla Ciebie jest dobry lider w MLM? Kto według Ciebie świetnie spełnia się w tej roli? Wierzę, że każdy z nas ma szansę inspirować innych do działania i rozwoju, jeśli tylko… da sobie szansę.