Początek pracy w marketingu sieciowym to zarazem początek wielkiej przygody. Przed Tobą stoi ogromna szansa biznesowa, ale nie tylko – dzięki MLM możesz zmienić całe swoje życie! Wiele jednak zależy od pierwszych kroków, które zrobisz na swojej drodze. Mówi się, że kluczowe jest pierwszych 90 dni w network marketingu. Co zrobić, by te początkowe 3 miesiące okazały się Twoją przepustką do sukcesu?

Dlaczego akurat 90 dni? To czas, w którym już jesteś w stanie zobaczyć wymierne efekty swojej pracy: pierwsze zarobki, pierwszych członków swojej struktury. Właśnie w tym okresie nadajesz kierunek własnym działaniom i jeśli zrobisz to dobrze, szybko rozwiniesz swój biznes MLM. Gdy jednak nie wszystko pójdzie po Twojej myśli, w ciągu 3 miesięcy możesz się również zniechęcić, a nawet całkiem zrezygnować z marketingu sieciowego. To byłaby wielka szkoda! Zobacz, jak stawiać pierwsze kroki jako dystrybutor MLM, by osiągnąć fantastyczne rezultaty i zbudować stabilne źródło dochodu.

1. Poznaj i pokochaj produkty

Podstawą Twojej pracy są produkty albo usługi, które oferujesz w imieniu swojej firmy. Pierwsze tygodnie w MLM stanowią idealną okazję, żeby dogłębnie je poznać. Dlaczego to takie istotne? Tylko doskonała znajomość oferty pozwoli Ci skutecznie doradzać i pomagać innym, a kiedy sam pokochasz swoje produkty – z radością oraz zapałem będziesz opowiadać o nich innym. Dlatego kluczem do skutecznego startu w marketingu sieciowym jest przede wszystkim… korzystanie z własnej oferty. Testuj, próbuj, używaj. Dzięki temu Twoje rekomendacje nabiorą zupełnie nowego, autentycznego znaczenia.

Jeśli nie znasz oferty Twojej firmy na wylot, szybko zauważysz jak potencjalni klienci wymykają Ci się z rąk. Będą zadawać pytania, na które nie znasz odpowiedzi, a nade wszystko wyczują Twój brak pasji. Wówczas pójdą zrobić zakupy u kogoś innego – kogoś, kto szczerze uwielbia to, co sprzedaje.

2. Zrozum plan marketingowy

Plan marketingowy, nazywany też planem kompensacyjnym czy wynagrodzeń, to dokument tłumaczący, jak i na czym możesz zarobić w danej firmie MLM. Żeby w pełni korzystać z jego możliwości – czyli wszelkich dostępnych prowizji, nagród czy premii – musisz znać go i rozumieć na wylot.

W wyjaśnieniu, co krok po kroku powinieneś zrobić, żeby osiągnąć np. konkretny zarobek, powinien służyć Ci pomocą Twój sponsor, czyli osoba, która zaprosiła Cię do współpracy. Jeśli jednak nie masz takiej osoby – nie martw się! Sam także sobie doskonale poradzisz.

3. Zrób listę kontaktów

Wiele osób dołączających do MLM myśli na początku z niejakim przerażeniem: komu ja mam sprzedawać te produkty? kogo zaprosić do współpracy? Niesłuszne przekonanie, że wokół nie ma potencjalnych klientów potrafi sparaliżować. Właśnie dlatego już na starcie przygotuj sobie słynną listę – czyli spisz wszystkie osoby, które przychodzą Ci do głowy. Niech to będą członkowie Twojej rodziny, bliscy i dalsi znajomi, ludzie z którymi spotykałeś się dotychczas na płaszczyźnie zawodowej. Nie chodzi o Ty, byś do każdego z nich od razu spieszył z ofertą sprzedaży albo współpracy. Na początek uświadom sobie, że świat jest pełen możliwości – wystarczy po nie sięgnąć.
Taka lista ciągle pozostaje otwarta. W trakcie pracy dopisujesz do niej nowo poznane osoby, robisz notatki i wyciągasz z niej wnioski. Lista daje Ci poczucie celu; z nią unikniesz wrażenia chaosu i bezładu. Efekt? Twój biznes ciągle będzie się rozwijał, a Ty razem z nim.

4. Korzystaj z dostępnej wiedzy

Cudowną zaletą MLM jest możliwość stałego rozwoju. Wykorzystaj ją szczególnie w pierwszych miesiącach swojej pracy. Masz dostęp do wielu książek o biznesie, rozwoju osobistym czy sprzedaży. Twoja firma z pewnością organizuje szkolenia produktowe i sprzedażowe, do Twojej dyspozycji powinien być także lider, czyli doświadczona osoba z sukcesami. Oto źródła wiedzy niezbędnej do tego, żeby odnieść sukces w marketingu sieciowym.
Musisz się jednak zaangażować. Jeśli tylko widzisz szansę wzięcia udziału w ciekawym spotkaniu, webinarze, szkoleniu – nie wahaj się z niej skorzystać. W gruncie rzeczy uczestnicz we wszystkim, w czym tylko możesz. Im intensywniej będziesz się uczyć teraz, tym lepszy będziesz w tym co robisz. Tymczasem osoby, którym nie chce się pójść na konferencję albo nawet spotkanie z własnym sponsorem, rzadko – prawie nigdy – osiągają jakikolwiek sukces w MLM. Zaangażowanie i zdobywanie wiedzy to jedyna skuteczna droga prowadząca na szczyt.

5. Bądź otwarty

Już dawno przekonałam się, że w marketingu sieciowym wystarczy chcieć. Nieważne, czy jesteś introwertykiem, czy boisz się wystąpień publicznych, nie lubisz rozmawiać przez telefon albo wręcz przeciwnie – kochasz ludzi i czujesz się wśród nich jak ryba w wodzie. Absolutnie każdy może rozwijać swój biznes w MLM, jeśli tylko będzie towarzyszyć mu otwartość.

Wykorzystaj pierwsze 90 dni w MLM, by poznawać ciekawych ludzi, zobaczyć jak żyją top liderzy. Network marketing jest stylem życia: pasjonującym, kolorowym, bogatym. Staraj się chłonąć tę atmosferę i nie martw się, że nie masz tyle pewności siebie co Twój lider albo zarabiasz mniej niż kolega, który zaczął dosłownie tydzień przed Tobą. To normalne! Bycie początkującym oznacza prawo do upadania i wstawania, zdziwienia i rozumienia. Uważam, że to naprawdę ekscytujący okres. Stoisz u progu szansy – ciesz się tym!

Zaczynając swoją karierę w MLM, tak naprawdę rozpoczynasz zupełnie nowy etap w życiu… jeśli tylko sobie na to pozwolisz. Pozytywna zmiana zaczyna się od pierwszych kroków. Postaw je we właściwym miejscu a nawet nie zauważysz, jak szeroka staje się Twoja droga do sukcesu. Tylko daj sobie szansę.