Znalazłam ostatnio w księgarni kartę zatytułowaną: „10 PRZYKAZAŃ SZEFA.” Potraktowałam ją z przymrużeniem oka, ale jak się nad tym dobrze zastanowić, to czy nie odnajdziemy w tej parodii nieco rzeczywistości etatowych pracowników ogarniętych niepokojem na samą myśl o swoim przełożonym?

Oczywiście nie wszystkich. Nigdy nie doświadczyłam takiego niepokoju, bo nigdy też nie pracowałam na etacie. Mogę to sobie jedynie wyobrazić lub bazować na doświadczeniach ludzi opowiadających jak to wygląda w ich przypadku. Nie znam zbyt wielu osób, które są zadowolone ze swojej pracy i szefa. Słyszę natomiast opowieści, w których pojawiają się negatywne emocje związane z tą postacią. Towarzyszy temu strach przed utratą pracy, bywa, że silniejszy niż próba walki o swoje zdanie, bywa, że często o swoją godność.

A może to strach przed zmianą?

Zostawiam Was z tym pytaniem. Zastanów się, jak to jest w Twoim przypadku. Czy strach przed czymś nowym nie pozwala Ci na zmianę? Zmianę pracy, szefa, stylu życia… a może to, co osiągnąłeś do tej pory odpowiada Ci i już nie trzeba nic zmieniać?

  1. SZEF MA ZAWSZE RACJĘ.
  2. SZEF NIGDY SIĘ NIE SPÓŹNIA – ON JEST ZATRZYMYWANY W WAŻNYCH SPRAWACH.
  3. SZEF NIE FLIRTUJE – RUMIEŃCE NA TWARZY TO OZNAKA ZAANGAŻOWANIA W PRACY.
  4. SZEF NIE PIJE – ON DEGUSTUJE.
  5. KTO PRZYCHODZI Z WŁASNYMI POGLĄDAMI – WYCHODZI Z POGLĄDAMI SZEFA.
  6. SZEF ZNA SIĘ NA MODZIE.
  7. SZEF JEST NAJMĄDRZEJSZY – TO INNI SIĘ NIE ZNAJĄ.
  8. KIEDY SZEF NIE MA RACJI – WRÓĆ DO PUNKTU PIERWSZEGO.
  9. SZANUJ SZEFA SWEGO – MOŻESZ TRAFIĆ NA GORSZEGO.
  10. SZEF ZAWSZE PATRZY! PAMIĘTAJ O TYM.